Nestlé Helado de turrón
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1213kj (290 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1213kj (290 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.7g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.7g |
| Saturated Fat | 8.6g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 59.310344827586206% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 59.3% |
| Saturated Fat Value | 8.6g |
| Score | 16 |
| Sodium | 64mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 64mg |
| Sugars | 25g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Nestle Extreme,nestle Extrême Sundae (Similarity score: 5.06)
- Graeter's, Graeter's Inc Ice Cream (Similarity score: 8.78)
- Glencourt Inc Ice Cream (Similarity score: 9.13)
- Eis Kreation Cookies Vanille (Similarity score: 10.34)
- Foreêts Noires (Similarity score: 10.46)
- Profiteroles (Similarity score: 10.46)
- Coop Naturaplan Chocolate Glace Double Crème (Similarity score: 10.58)
- Mint Chocolate Chunk Ice Cream With Hidden Spinach (Similarity score: 10.65)
- Nestle Glaces Sundae Caramel Fondant Extrême (Similarity score: 10.91)
- Magnum Double Ruby Berries & Cream (Similarity score: 10.92)
- Mousse Au Chocolat (Similarity score: 12.72)
- Haagen Dazs, Ice Cream, Chocolate Caramelized Oat, Chocolate Caramelized Oat (Similarity score: 12.99)
- Alnatura Sandwich Classic Eis (Similarity score: 15.31)
- Pomone Tarte Au Citron (Similarity score: 16.96)
- Leclerc Tarte Pêche Crème Amande (Similarity score: 17.13)