Nestle Glaces Sundae caramel fondant Extrême
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1220kj (292 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1220kj (292 calories/kcal) |
| Fiber | 1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.1g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.1g |
| Saturated Fat | 8.1g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 61.36363636363637% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 61.4% |
| Saturated Fat Value | 8.1g |
| Score | 15 |
| Sodium | 64mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 64mg |
| Sugars | 26.6g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Magnum Double Ruby Berries & Cream (Similarity score: 8.13)
- Glencourt Inc Ice Cream (Similarity score: 9.04)
- Nestle Extreme,nestle Extrême Sundae (Similarity score: 10.33)
- Alnatura Sandwich Classic Eis (Similarity score: 10.52)
- Nestlé Helado De Turrón (Similarity score: 10.91)
- Profiteroles (Similarity score: 11.67)
- Mousse Au Chocolat (Similarity score: 11.78)
- Magnolia Ice Cream (Similarity score: 12.43)
- Graeter's, Graeter's Inc Ice Cream (Similarity score: 13.56)
- Foreêts Noires (Similarity score: 13.79)
- Mint Chocolate Chunk Ice Cream With Hidden Spinach (Similarity score: 13.94)
- Banana A Peel'n Premium Ice Cream (Similarity score: 14.57)
- Kemps, Kemps Llc Ice Cream Bars (Similarity score: 14.90)
- Strawberry Snickerdoodle Ice Cream Sandwich (Similarity score: 16.02)
- Java Chip Ice Cream (Similarity score: 16.11)
Ingredients List
- Reconstituted Skimmed Milk
- Stabiliser
- Coconut Oil
- Palm Oil
- Wheat Flour
- Glucose Syrup
- Lactose And Milk Proteins
- Pecan Nut
- Fat Reduced Cocoa
- Emulsifier
- Stabiliser
- Water
- Butter
- Natural Flavouring
- Salt
- Sugar
- Caramel Sauce
- Sweetened Condensed Semi Skimmed Milk
- Sugar
- Glucose Syrup
- Water
- Butter
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)