Magnum Magnum classique
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1264kj (303 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1264kj (303 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.6g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.6g |
| Saturated Fat | 14g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 73.68421052631578% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 73.7% |
| Saturated Fat Value | 14g |
| Score | 18 |
| Sodium | 52.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 52mg |
| Sugars | 27g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 27g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Miko,magnum Batonnet Classic (Similarity score: 6.21)
- Unilever, Magnum Magnum Classic (Similarity score: 6.21)
- Cora Cônes Chocolat Pistache (Similarity score: 7.25)
- Homemade Ice Cream (Similarity score: 8.85)
- Homemade Ice Cream (Similarity score: 8.85)
- Magnum Classic Algida (Similarity score: 8.86)
- Miko Magnum Chocolat Au Lait (Similarity score: 8.92)
- Eskigel Gran Crock Con Crema Di Amarena (Similarity score: 12.31)
- Toupargel 6 Cônes Vanille (Similarity score: 12.34)
- Eskimo,юниливър Айс Крийм България Eskimo Chocolate (Similarity score: 13.61)
- Migros Tranche De Tiramisu (Similarity score: 15.04)
- Coop Gelato Alla Panna Ricoperto Al Cacao (Similarity score: 15.90)
- Ice Cream Bars (Similarity score: 16.58)
- Rios,penny Market,gelato D'italia,penny 8 Biscotti Panna E Cacao (Similarity score: 16.60)
- Mucci,r&r Ice Cream Deutschland Gmbh,r&r,r&r Ice Cream Le Grand Chocolate Preto Baunilha (Similarity score: 17.34)
Ingredients List
- Reconstituted Skimmed Milk
- Whey Powder
- Milkfat
- Emulsifier
- Stabiliser
- Natural Vanilla Flavouring
- Flavouring
- Colour
- Sugar
- Water
- Cocoa Butter
- Coconut Oil
- Cocoa Paste
- Glucose Syrup
- Glucose Fructose Syrup
- Whole Milk Powder
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)