Rocky Mountains Pies Coconut Cream Pie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1100kj (263 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1100kj (263 calories/kcal) |
| Fiber | 0.7 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.46g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.46g |
| Saturated Fat | 10.22g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 63.63636363636365% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.6% |
| Saturated Fat Value | 10.2g |
| Score | 17 |
| Sodium | 124mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 124mg |
| Sugars | 14.6g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 14.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Estilo Kiki Tomate Frito Picante (Similarity score: 12.89)
- Cookie Dough & Brownies Ice Cream (Similarity score: 13.34)
- Éclairs Au Chocolat (Similarity score: 14.35)
- Bonpreu Gelat Sandvitx Nata (Similarity score: 15.76)
- Archer Farms, Target Stores Ice Cream (Similarity score: 16.66)
- Häagen Dazs Creations Strawberry Cheesecake (Similarity score: 16.84)
- Häagen Dazs,general Mills Strawberry Cheesecake (Similarity score: 17.58)
- Chocolate Truffle Pot De Creme A French Style Dessert, Chocolate Truffle, French Style (Similarity score: 17.76)
- Nestlé,la Laitière Glaces Vanille Caramel Beurre Salé Vanille Chocolat Collection Craquante (Similarity score: 17.78)
- Magnum Magnum Glace Bâtonnet Caramel Salé & Amandes Caramélisées 4x90ml (Similarity score: 17.86)
- Real Ice Cream (Similarity score: 18.05)
- Prairie Farms Strawberry Shortcake Ice Cream (Similarity score: 18.53)
- Tartefrais Éclair Au Chocolat (Similarity score: 18.85)
- Tartefrais 4 Éclairs Au Chocolat (Similarity score: 18.85)
- Friendly's Sundae (Similarity score: 19.01)
Ingredients List
- Water
- Water
- Salt
- E471
- Soya Lecithin
- E211
- Artificial Flavouring
- E160ai
- Retinyl Palmitate
- Dextrose
- Sodium Caseinate
- Palm Oil
- Salt
- Natural And Artificial Flavouring
- E171
- E435
- E491
- Colour
- E412
- E415
- Cider Vinegar
- E200
- Sugar
- E211
- E282
- Flour
- Modified Starch
- Coconut
- Coconut
- High Fructose Corn Syrup
- Contains Less Than 2% Of
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)