Mamie Nova Crème au chocolat noir
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 828kj (198 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 828kj (198 calories/kcal) |
| Fiber | 2.3 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 3.7g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.7g |
| Saturated Fat | 7g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 64.22018348623853% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.2% |
| Saturated Fat Value | 7g |
| Score | 9 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 17.7g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 17.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mamie Nova Crème Chocolat Noir Intense 70% Cacao (Similarity score: 1.38)
- Picard 2 Oursons Glacés (Similarity score: 8.53)
- Carte D Or Carte D'or Les Classiques Glaces Vanille De Madagascar 750 Ml (Similarity score: 9.17)
- Thiriet Cône Vanille Café (Similarity score: 9.53)
- Erhard Creme Glacee Bio Chocolat (Similarity score: 9.74)
- Erhard Crême Glacée Bio Chocolat (Similarity score: 10.63)
- Crème Glacée Au Chocolat (Similarity score: 11.43)
- La Belle Aude Crème Glacée Au Chocolat (Similarity score: 11.43)
- La Belle Aude Crème Glaçée Chocolat (Similarity score: 11.43)
- Chefclub La Glace Artisanale Chocolat (Similarity score: 12.09)
- Mamie Nova Offre Maxi Crème Chocolat Noir Intense (Similarity score: 12.42)
- Pingviini,nestlé Vanilja Pingviini Kermajäätelö (Similarity score: 13.89)
- Picard Super Creamy Tour Banana Choco Choc (Similarity score: 13.89)
- Pasticceria Manzoni Coppe Gelato Fiordilatte Cioccolato (coupes Glacées Chocolat Fleur De Lait) (Similarity score: 14.03)
- Berry Chantilly Cake Ice Cream, Berry Chantilly Cake (Similarity score: 14.50)
Ingredients List
- Whole Milk
- Milk Proteins
- Nut
- Soya
- Cream
- Dark Chocolate
- Water
- Chocolate Powder
- Sugar
- Skimmed Milk Powder
- Modified Tapioca Starch
- Thickener
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)