Market Basket Inc. Apple pie [half]
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1222kj (293 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1222kj (293 calories/kcal) |
| Fiber | 0.9 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 8.333333333333334 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 8.3 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.77g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 1.77g |
| Saturated Fat | 7.96g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 47.35276621058894% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 47.4% |
| Saturated Fat Value | 8g |
| Score | 16 |
| Sodium | 204mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 204mg |
| Sugars | 18.58g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 18.58g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Lattice Top Apple Pie (Similarity score: 2.67)
- Crunch Pie (Similarity score: 6.53)
- Safeway Select Apple Pie (Similarity score: 7.16)
- Dutch Apple Pie (Similarity score: 7.68)
- Cherry Fruit Bites (Similarity score: 17.25)
- Apple Blossoms (Similarity score: 18.28)
- Safeway Select Dutch Apple Pie (Similarity score: 18.30)
- Peanut Ty Pretzel (Similarity score: 20.01)
- Pasteis De Nata (Similarity score: 20.08)
- Ice Cream Salted Caramel Butter Pecan (Similarity score: 20.64)
- Panettone Al Pistacchio (Similarity score: 23.30)
- Dre's Southern Style Butter Pralines Ice Cream (Similarity score: 23.51)
- Su Sabor Torta Negra Envinada Black Fruit Cake (Similarity score: 24.47)
- Pie (Similarity score: 24.99)
- Sn Sabor Fruit Black Cake (Similarity score: 25.09)
Ingredients List
- Apple
- Spice
- E282
- E202
- Flour
- Palm Oil
- Water
- High Fructose Corn Syrup
- Sugar
- Modified Corn Starch
- Salt
- Dextrose
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)