Ice cream salted caramel butter pecan
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1218kj (292 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1218kj (292 calories/kcal) |
| Fiber | 1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.85g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 4.85g |
| Saturated Fat | 9.71g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 47.621383030897505% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 47.6% |
| Saturated Fat Value | 9.7g |
| Score | 17 |
| Sodium | 214mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 214mg |
| Sugars | 21.36g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.36g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Biltmore Vanilla Bean Cheesecake (Similarity score: 16.77)
- Safeway Select Apple Pie (Similarity score: 19.03)
- Crunch Pie (Similarity score: 20.03)
- Dutch Apple Pie (Similarity score: 20.31)
- Mini Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 20.39)
- Lattice Top Apple Pie (Similarity score: 20.41)
- Market Basket Inc Apple Pie [half] (Similarity score: 20.64)
- Apple Blossoms (Similarity score: 21.61)
- Peanut Ty Pretzel (Similarity score: 21.82)
- Dre's Southern Style Butter Pralines Ice Cream (Similarity score: 21.85)
- Rich Products Corporation Jon Dongire, Dark Cherry Swirl Cheesecake (Similarity score: 22.52)
- Millefeuilles (Similarity score: 22.64)
- Su Sabor Torta Negra Envinada Black Fruit Cake (Similarity score: 23.76)
- Pasteis De Nata (Similarity score: 24.01)
- Lemon Raspberry Cheesecake, Lemon Raspberry (Similarity score: 24.15)
Ingredients List
- Cream
- Skimmed Milk
- Cane Sugar
- Pecan Nut
- E150
- Egg Yolk
- Stabiliser
- Molasses
- Natural Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)