Pasteis de nata
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1213kj (290 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1213kj (290 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.6g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.6g |
| Saturated Fat | 5.8g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 42.96296296296296% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 43% |
| Saturated Fat Value | 5.8g |
| Score | 14 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 19g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pie (Similarity score: 15.22)
- Apple Blossoms (Similarity score: 15.97)
- La Fabrick À Gâteaux Gâteau Basque À La Crème (Similarity score: 18.33)
- Gourmet New Orleans Hand Pie (Similarity score: 19.13)
- Lattice Top Apple Pie (Similarity score: 19.39)
- Crunch Pie (Similarity score: 19.99)
- Market Basket Inc Apple Pie [half] (Similarity score: 20.08)
- Biltmore Vanilla Bean Cheesecake (Similarity score: 20.32)
- Dutch Apple Pie (Similarity score: 20.67)
- The Bakery Apple Pie (Similarity score: 20.76)
- Cherry Fruit Bites (Similarity score: 20.84)
- Cherry Pie, Cherry (Similarity score: 22.06)
- Sn Sabor Fruit Black Cake (Similarity score: 22.42)
- Su Sabor Torta Negra Envinada Black Fruit Cake (Similarity score: 22.87)
- Safeway Select Apple Pie (Similarity score: 23.00)