Toft's, Toft Dairy Inc. Toft's, prime time, ice cream, buckeye bites
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1172kj (281 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1172kj (281 calories/kcal) |
| Fiber | 1.3 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4g |
| Saturated Fat | 8g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 8g |
| Score | 15 |
| Sodium | 140mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 140mg |
| Sugars | 24g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Premium Ice Cream Cake (Similarity score: 11.97)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Blue Bunny, Premium Ice Cream, Peanut Butter Panic (Similarity score: 12.00)
- Tropézienne (Similarity score: 12.22)
- Marie Profiteroles Vanille X12 (Similarity score: 12.25)
- Patigel Les 4 Religieuses Chocolat, Caramel Au Beurre Salé (Similarity score: 13.30)
- Frozen Custard, Peanut Butter Flavored Custard With A Rich Fudge Ribbon And Fudge Chunks (Similarity score: 14.17)
- Classic Vanilla Ice Cream Swirled With Chocolate Fudge (Similarity score: 14.80)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Glace Pot Topped Salted Caramel Brownie 438ml (Similarity score: 15.05)
- Phinizy & Phebe Handmade Llc Phin & Phebes, Ice Cream, Cookie Butter Blondie (Similarity score: 15.19)
- Ice Cream (Similarity score: 16.58)
- Eclairs Cafe Par 2 (Similarity score: 17.24)
- Ben & Jerry's Chip Happens (Similarity score: 17.86)
- Mini Vanilla Flavored Ice Cream Between Chocolate Flavored Wafers Sandwiches (Similarity score: 18.43)
- Tillamookies Tillamook, Tillamookies, Gelato Sandwiches, Chocolate Hazelnut (Similarity score: 19.17)
- Morrisons Vanilla Custard Slices (Similarity score: 19.61)
Ingredients List
- Milk
- Natural And Artificial Flavors And Annatto
- Cream
- Sugar
- Corn Syrup
- Dessert Solids
- Fudge Variegate
- Peanut Butter Buckeyes
- Peanut Butter Base
- Stabiliser
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)