10 crêpes bio
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1201kj (288 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1201kj (288 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 8.3g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.3g |
| Saturated Fat | 2.03g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 29.420289855072458% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 29.4% |
| Saturated Fat Value | 2g |
| Score | 11 |
| Sodium | 279.99999999999994mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 280mg |
| Sugars | 21.4g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Schwavi 6 Mini Chinois À La Crème Pâtissière (Similarity score: 15.22)
- Irene's Granola Original Haley Blend With Dark Chocolate (Similarity score: 17.38)
- Sweet Hawaiian Rolls (Similarity score: 20.85)
- Dietbon Pancake Nature (Similarity score: 21.39)
- Kitchendiet, Kitchen Diet Pancake Nature (Similarity score: 21.39)
- Netto Chinois Pépites De Chocolat (Similarity score: 21.49)
- Crêperie Colas 4 Crêpes Bio De Froment (Similarity score: 23.14)
- La Boulangère 6 Pains Aux Raisins (Similarity score: 23.36)
- La Fournée Dorée 6 Petits Chinois (Similarity score: 24.47)
- Chabrior 6 Pains Aux Raisins, À La Crème Pâtissière (Similarity score: 24.60)
- Market Pantry Baked Cherry Pie (Similarity score: 24.98)
- Haribo Réglisse Florent (Similarity score: 25.47)
- Market Pantry Market Pantry, Cherry Pie (Similarity score: 26.10)
- Beignets Aux Pommes (Similarity score: 26.58)
- Raviolis À La Daube Provençale (Similarity score: 26.79)