Market Pantry Rock road ice cream, rocky road
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 962kj (230 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 962kj (230 calories/kcal) |
| Fiber | 1.1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.45g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.45g |
| Saturated Fat | 5.17g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 5.2g |
| Score | 11 |
| Sodium | 98mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 98mg |
| Sugars | 20.69g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.69g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Rocky Road Ice Cream, Rocky Road (Similarity score: 7.07)
- Real Ice Cream (Similarity score: 7.30)
- Nutterfluffer Peanut Butter Gelato Marshmallow Swirl Pound Cake, Nutterfluffer (Similarity score: 9.47)
- Chilly Cow Premium Ice Cream (Similarity score: 9.99)
- Umpqua Dairy Products Co Ice Cream (Similarity score: 11.83)
- Talenti Gelato (Similarity score: 12.02)
- Ice Cream (Similarity score: 12.44)
- Ice Cream (Similarity score: 12.44)
- Rocky Road Ice Cream (Similarity score: 13.08)
- Real Ice Cream (Similarity score: 13.23)
- Ice Cream (Similarity score: 13.23)
- Ice Cream (Similarity score: 13.57)
- Sea Salt Caramel Incredible Organic Ice Cream, Sea Salt Caramel (Similarity score: 13.78)
- Ice Cream (Similarity score: 13.98)
- Turkey Hill All Natural Ice Cream (Similarity score: 13.98)
Ingredients List
- Milkfat
- Cocoa
- Contains Less Than 2% Of Mono And Diglycerides
- E412
- E516
- E410
- E407
- Skimmed Milk
- Sweet Cream Buttermilk
- Marshmallow Sauce
- High Fructose Corn Syrup
- Sugar
- Almond
- Corn Syrup
- Whey
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)