Chilly Cow Premium Ice Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 958kj (229 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 958kj (229 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.76g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.76g |
| Saturated Fat | 6.67g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 53.87722132471728% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 53.9% |
| Saturated Fat Value | 6.7g |
| Score | 13 |
| Sodium | 95mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 95mg |
| Sugars | 20.95g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Premium Cookies & Cream Ice Cream, Cookies & Cream (Similarity score: 7.42)
- Market Pantry Rock Road Ice Cream, Rocky Road (Similarity score: 9.99)
- Turkey Hill All Natural Ice Cream (Similarity score: 10.53)
- Ice Cream (Similarity score: 10.53)
- Talenti Gelato (Similarity score: 10.70)
- Ice Cream Cones (Similarity score: 11.74)
- Ice Cream, Cookies & Cream (Similarity score: 11.88)
- Yarnell's Premium Ice Cream (Similarity score: 12.21)
- Ice Cream (Similarity score: 12.62)
- Hood Hood, Ice Cream, Coffee Cookies 'n Cream (Similarity score: 12.84)
- Ice Cream (Similarity score: 13.39)
- Real Premium Ice Cream (Similarity score: 13.82)
- Sea Salt Caramel Incredible Organic Ice Cream, Sea Salt Caramel (Similarity score: 14.01)
- Turkey Hill Original Recipe Premium Ice Cream (Similarity score: 14.01)
- La Tarte Aux Pommes (Similarity score: 14.07)
Ingredients List
- Fresh Milk
- Chocolate Cookie
- Fresh Cream
- Sugar
- Skimmed Milk
- Egg Yolk
- Natural Vanilla Flavouring
- E412
- E410
- E407
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)