Market Pantry, Target Stores French vanilla flavored ice cream, french vanilla
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 866kj (207 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 866kj (207 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.45g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.45g |
| Saturated Fat | 6.9g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 66.7311411992263% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 6.9g |
| Score | 12 |
| Sodium | 83mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 83mg |
| Sugars | 19.54g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19.54g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- L'angélys Crème Glacée Chocolat (Similarity score: 5.11)
- Bûche Glacée Chocolat Noix De Coco (Similarity score: 6.01)
- United Dairy Farmers Classic Ice Cream (Similarity score: 8.15)
- Esselunga Gelato Crema (Similarity score: 8.51)
- Dean's Triple Play Chocolate (Similarity score: 9.12)
- Blackberry Cheesecake Flavored Ice Cream With Blackberry Swirls, Blackberry Cheesecake (Similarity score: 9.31)
- Lakeview Farms Llc Pudding (Similarity score: 9.34)
- Avenue Rum Raisin Ice Cream, Rum Raisin (Similarity score: 9.43)
- Cherry Vanilla Ice Cream, Cherry Vanilla (Similarity score: 9.43)
- Avenue Strawberry Flavored Ice Cream, Strawberry (Similarity score: 10.26)
- Caramel & Vanilla Light Ice Cream With Star Shaped Caramel Flavored Chips And A Graham Cracker Swirl (Similarity score: 10.85)
- Avenue Vanilla Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 10.99)
- Topco Associates Inc Ice Cream (Similarity score: 11.13)
- Graeter's Gelato (Similarity score: 11.39)
- Cookies & Cream Vanilla Ice Cream, Cookies & Cream (Similarity score: 11.67)
Ingredients List
- Milkfat
- E471
- E412
- E516
- E160b
- E410
- E407
- Skimmed Milk
- Sweet Cream Buttermilk
- High Fructose Corn Syrup
- Sugar
- Corn Syrup
- Whey
- Sugared Egg Yolk
- Contains Less Than 2% Of Natural And Artificial Flavor
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)