Caramel & vanilla light ice cream with star-shaped caramel flavored chips and a graham cracker swirl
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 862kj (207 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 862kj (207 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.17g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.17g |
| Saturated Fat | 4.76g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 4.8g |
| Score | 11 |
| Sodium | 79mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 79mg |
| Sugars | 23.81g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.81g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- United Dairy Farmers Classic Ice Cream (Similarity score: 6.55)
- Glace Chocolat (Similarity score: 8.11)
- L'angélys Crème Glacée Chocolat (Similarity score: 8.11)
- Boni Crème Glacée Mokka (Similarity score: 8.68)
- Esselunga Gelato Crema (Similarity score: 9.01)
- Ice Cream (Similarity score: 9.02)
- Vanilla & Chocolate Ice Cream, Vanilla & Chocolate (Similarity score: 9.43)
- Breyers, Unilever Breyersoriginalchocolateicecream (Similarity score: 10.09)
- Cherry Ice Cream With A Chocolaty Frosting Swirl, Cherries & Chocolate Cake Pieces, Cherry Chocolate Cake (Similarity score: 10.38)
- Cherry Ice Cream With A Chocolaty Frosting Swirl, Cherries And Chocolate Cake Pieces, Cherry Chocolaty Cake (Similarity score: 10.38)
- Dean's Triple Play Chocolate (Similarity score: 10.58)
- Ice Cream (Similarity score: 10.63)
- Market Pantry, Target Stores French Vanilla Flavored Ice Cream, French Vanilla (Similarity score: 10.85)
- Gut Langenhof Pumpkin Pie Ice Cream (Similarity score: 10.97)
- Bûche Glacée Chocolat Noix De Coco (Similarity score: 11.18)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- E412
- E150a
- Monoglycerides
- Natural Flavouring
- E415
- E407
- Sugar Syrup
- Retinyl Palmitate
- Sugar
- Corn Syrup
- Star Shaped Caramel Flavored Chips
- Graham Cracker Swirl
- Cream
- Maltodextrins
- Whey Protein
- Propylene Glycol Monostearate
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)