Market Pantry, Target Stores S'mores marshmallow & chocolate ice cream swirled with chocolate-flavored chunks & a graham swirl, s'mores, marshmallow & chocolate
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1008kj (241 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1008kj (241 calories/kcal) |
| Fiber | 1.1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.45g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.45g |
| Saturated Fat | 6.9g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 54.58860759493671% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 54.6% |
| Saturated Fat Value | 6.9g |
| Score | 14 |
| Sodium | 92mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 92mg |
| Sugars | 24.14g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.14g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cowboys Cookie Crunch (Similarity score: 8.28)
- Ice Cream (Similarity score: 8.28)
- Turkey Hill Party Cake Premium Ice Cream (Similarity score: 8.43)
- Julie's Julie's Organic, Ice Cream, Caramel (Similarity score: 8.84)
- Cookie Dough Ice Cream, Cookie Dough (Similarity score: 8.84)
- Cookies & Cream Incredible Organic Ice Cream, Cookies & Cream (Similarity score: 9.33)
- Chocolate Chip Cookie Dough Ice Cream (Similarity score: 9.88)
- Salted Caramel Gelato (Similarity score: 10.01)
- Trader Joe's Salted Caramel Gelato, Salted Caramel (Similarity score: 10.01)
- La Sirena Flan Helado Con PiƱones (Similarity score: 10.04)
- Albertson's Ice Cream, Peanut Butter Cup (Similarity score: 10.94)
- Lactaid, Mcneil Nutritionals Llc Cookie & Cream Ice Cream (Similarity score: 11.31)
- Blue Bunny Blue Bunny, Premium Ice Cream, Homemade Turtle Sundae (Similarity score: 11.84)
- English Toffee Caramel Premium Ice Cream, English Toffee Caramel (Similarity score: 11.88)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 11.92)
Ingredients List
- Milkfat
- Chocolate Flavored Chunks
- Contains Less Than 2% Of Artificial Flavor
- Cocoa
- Brown Color
- E471
- E412
- E516
- E410
- E407
- Skimmed Milk
- Sweet Cream Buttermilk
- Graham Cracker Swirl
- Sugar
- High Fructose Corn Syrup
- Corn Syrup
- Marshmallow Base
- Whey
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)