Blue Bunny Blue bunny, premium ice cream, homemade turtle sundae
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1000kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1000kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.23g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.23g |
| Saturated Fat | 7.04g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 55.520504731861195% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 55.5% |
| Saturated Fat Value | 7g |
| Score | 14 |
| Sodium | 92mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 92mg |
| Sugars | 25.35g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25.35g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Rocky Road Ice Cream (Similarity score: 7.74)
- Julie's Julie's Organic, Ice Cream, Caramel (Similarity score: 8.33)
- Lactaid, Mcneil Nutritionals Llc Cookie & Cream Ice Cream (Similarity score: 9.02)
- Chocolate Cinnamon & Fudge Ice Cream, Chocolate Cinnamon & Fudge (Similarity score: 9.80)
- Rocky Road Rich Chocolate Ice Cream With Delicious Chocolate Covered Almonds And A Creamy Marshmallow Swirl, Rocky Road (Similarity score: 9.96)
- Trio'politan Triple Chocolate Premium Ice Cream (Similarity score: 11.56)
- Cookie Dough Premium Ice Cream (Similarity score: 11.70)
- Market Pantry, Target Stores S'mores Marshmallow & Chocolate Ice Cream Swirled With Chocolate Flavored Chunks & A Graham Swirl, S'mores, Marshmallow & Chocolate (Similarity score: 11.84)
- Double Rainbow Double Rainbow, Organic Ice Cream, Candy Bar (Similarity score: 12.62)
- Denali Original Moose Tracks Premium Ice Cream, Denali "original" Moose Tracks (Similarity score: 13.65)
- Turkey Hill Party Cake Premium Ice Cream (Similarity score: 13.71)
- Non Dairy (Similarity score: 13.92)
- Sunnyside Farms, Super Store Industries Premium Ice Cream (Similarity score: 13.96)
- Cookie Dough Ice Cream, Cookie Dough (Similarity score: 14.09)
- Foodtown Ice Cream (Similarity score: 14.37)
Ingredients List
- Milk
- E412
- E466
- E407
- Mon And Diglycerides
- Natural And Artificial Flavouring
- E150a
- E160b
- Cream
- Skimmed Milk
- Sugar
- Caramel Fudge Ribbon
- Caramel Turtles
- Pecan Nut
- Fructose
- Contains 1% And Less Of The Following
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)