Marketside Cheesesteak Pretzel Melt
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1213kj (290 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1213kj (290 calories/kcal) |
| Fiber | 0.7 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 13.38g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 13.38g |
| Saturated Fat | 7.43g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 49.96637525218561% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 7.4g |
| Score | 13 |
| Sodium | 286mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 286mg |
| Sugars | 3.35g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.35g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Lidl,alpen Fest Style Brie Spitzen Croquette Au Brie (Similarity score: 11.62)
- Target Stores 3 Cheese Ravioli (Similarity score: 11.65)
- Raley's Five Cheese Tortelloni (Similarity score: 16.53)
- Forever Cheese Mitica, Miticrema Spreadable Sheep's Milk Cheese (Similarity score: 17.25)
- Bowties Kale & Cheese Appetizers (Similarity score: 19.07)
- Tortillas (Similarity score: 19.36)
- Morrisons Cheese & Onion Quiche (Similarity score: 19.59)
- Bake One Strudel Lace (Similarity score: 20.32)
- Beef Tenderloin Wrapped In Pastry (Similarity score: 20.80)
- Globus Weckmann (hefeteiggebäck) (Similarity score: 20.99)
- Despi,dv Sas Quiche Lorraine (Similarity score: 21.20)
- Hawaiian Sweet Rolls (Similarity score: 22.18)
- 12 Sweet Hawaiian Rolls (Similarity score: 22.18)
- Tesco Tesco 2 Garlic Chicken Kievs (Similarity score: 22.85)
- Pandan Paratha (Similarity score: 23.89)
Ingredients List
- Wheat Flour
- Yeast
- Sugar
- Dough Conditioner Blend
- Grilled Cooked Sliced Beef Water And Binder Product With Natural Smoke Flavor Added
- Coated With
- Water
- Provolone
- Unsalted Butter
- Skimmed Milk Powder
- Parmesan
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)