Tortillas
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1209kj (289 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1209kj (289 calories/kcal) |
| Fiber | 2.2 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 6.67g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 6.67g |
| Saturated Fat | 3.33g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 49.92503748125937% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 49.9% |
| Saturated Fat Value | 3.3g |
| Score | 3 |
| Sodium | 289mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 289mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Raley's Five Cheese Tortelloni (Similarity score: 12.43)
- 365 Everyday Value Tortillas Multigrain (Similarity score: 14.43)
- Lidl,alpen Fest Style Brie Spitzen Croquette Au Brie (Similarity score: 18.48)
- Marketside Cheesesteak Pretzel Melt (Similarity score: 19.36)
- Target Stores 3 Cheese Ravioli (Similarity score: 19.86)
- Al Dente Rainbow Pasta Filled With A Gourmet Blend Of Aged Romano & Parmesan, Ricotta, Asiago And Fontina Cheeses Tortellini, Rainbow (Similarity score: 19.86)
- Beef Tenderloin Wrapped In Pastry (Similarity score: 20.25)
- Globus Weckmann (hefeteiggebäck) (Similarity score: 20.43)
- Bowties Kale & Cheese Appetizers (Similarity score: 20.89)
- Severino, Severino Pasta Mfg Severino, Homemade Pasta, Mixed Greens And Goat Cheese Ravioli (Similarity score: 21.82)
- Bake One Strudel Lace (Similarity score: 22.96)
- Pandan Paratha (Similarity score: 23.53)
- Morrisons Cheese Pizza (Similarity score: 24.24)
- 12 Sweet Hawaiian Rolls (Similarity score: 24.43)
- Hawaiian Sweet Rolls (Similarity score: 24.43)
Ingredients List
- Fortified Wheat Flour
- Cane Sugar
- Baking Powder
- Water
- Palm Oil Shortening
- Habanero Spice Blend
- Wheat Gluten
- Cultured Wheat Starch
- E471
- Soya Lecithin
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)