Brown butter bourbon truffle premium ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1063kj (255 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1063kj (255 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.82g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.82g |
| Saturated Fat | 8.45g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 60.01420454545454% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 8.5g |
| Score | 17 |
| Sodium | 127mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 127mg |
| Sugars | 25.35g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25.35g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pb 'n Cones Vanilla Flavored Ice Cream Peanut Butter Swirls Dipped Cone Pieces, Pb 'n Cones (Similarity score: 3.01)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 10.98)
- Caramel Nut Cookie Dough Ice Cream (Similarity score: 11.67)
- Monster Cookie Ice Cream (Similarity score: 12.83)
- Premium Ice Cream Cake (Similarity score: 13.60)
- Ice Cream (Similarity score: 14.33)
- Marks & Spencer Glace (Similarity score: 14.48)
- Signature Select Ice Cream (Similarity score: 14.63)
- Breyers, Unilever Breyerschocolatetruffleicecream (Similarity score: 15.28)
- Kroger Cheesecake (Similarity score: 15.34)
- Georpa Eclairs Au Cafe (Similarity score: 16.97)
- 4 Eclairs Au Café (Similarity score: 16.97)
- Häagen Dazs Banana Caramel Explosion (Similarity score: 16.97)
- Tartefrais Éclairs Au Café (Similarity score: 17.02)
- Organic Cookies & Cream Ice Cream (Similarity score: 17.09)
Ingredients List
- Cream
- E471
- Dextrose
- Milk
- Sugar
- Skimmed Milk
- Brown Butter Flavor
- Salty Caramel Variegate
- Brown Butter Bourbon Truffle
- Corn Syrup
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)