Motta, Nestlé brek
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1075kj (257 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1075kj (257 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0.23g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.23g |
| Saturated Fat | 7g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 70% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 70% |
| Saturated Fat Value | 7g |
| Score | 10 |
| Sodium | 92mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 92mg |
| Sugars | 1.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Baltais 25% Skābais Krējums Exporta (Similarity score: 26.33)
- Coop Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 27.78)
- Spinosa Mozzarelle Di Bufala Senza Lattosio (Similarity score: 28.00)
- Sauce Béarnaise (Similarity score: 28.01)
- Leclerc Tarte Tatin (Similarity score: 28.74)
- Milbona Profiteroles (Similarity score: 29.60)
- Eliges Sandwich De Nata (Similarity score: 30.60)
- Tarte Normande (Similarity score: 30.70)
- Tartelette Normande (Similarity score: 30.70)
- Tillamook Really Creamy Ice Cream (Similarity score: 30.89)
- Dessert Manifattura (Similarity score: 30.91)
- Klondike, Unilever Chocolatey Coated & Ice Cream Loaded Krunch Bars (Similarity score: 31.66)
- Tartefrais Tarte Normande (Similarity score: 31.70)
- Tillamook Really Creamy Ice Cream (Similarity score: 32.12)
- Leader Price Profiteroles Au Chocolat (Similarity score: 32.56)