Sauce béarnaise
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1059kj (254 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1059kj (254 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.1g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.1g |
| Saturated Fat | 15g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 65.21739130434783% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 65.2% |
| Saturated Fat Value | 15g |
| Score | 14 |
| Sodium | 96mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 96mg |
| Sugars | 1.1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cactus (Similarity score: 20.01)
- Klondike, Unilever Chocolatey Coated & Ice Cream Loaded Krunch Bars (Similarity score: 23.95)
- Baltais 25% Skābais Krējums Exporta (Similarity score: 26.24)
- Baltais,tukuma Piens 25% Skābais Krējums Exporta (Similarity score: 26.88)
- Motta, Nestlé Brek (Similarity score: 28.01)
- Cadbury Layers Of Joy Chocolate Trifle Desserts 2 X (Similarity score: 28.57)
- Spinosa Mozzarelle Di Bufala Senza Lattosio (Similarity score: 30.58)
- Kroger Kroger, All Natural Fresh Mozzarella Cheese (Similarity score: 31.52)
- The French Patisserie Inc Looka Patisserie, Artisan Mouse Cake, Coconut Mango (Similarity score: 31.60)
- Fresh Foods Llc Apple Pie (Similarity score: 31.94)
- Bluemarble Organic Ice Cream (Similarity score: 31.95)
- Fresh Foods Llc Apple Pie (Similarity score: 31.95)
- Vanilla Swirled With Chocolate Chip Cookie Dough & Chocolate Flavored Flakes Premium Ice Cream, Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 31.99)
- Eclair Chocolat (Similarity score: 32.63)
- Spearmint Chocolate Brownie Ice Cream, Spearmint Chocolate Brownie (Similarity score: 32.64)