Mountain berry pie slice
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 937kj (224 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 937kj (224 calories/kcal) |
| Fiber | 2 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 1.5625 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 1.6 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 2.04g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.04g |
| Saturated Fat | 7.14g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 63.63636363636363% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.6% |
| Saturated Fat Value | 7.1g |
| Score | 10 |
| Sodium | 107mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 107mg |
| Sugars | 11.73g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 11.73g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Chocolate Ice Cream, Chocolate (Similarity score: 12.58)
- Cookies And Cream Ice Cream (Similarity score: 14.99)
- Walgreens Co Homestyle Ice Cream (Similarity score: 15.39)
- Rite Aid Corporation Ice Cream (Similarity score: 17.52)
- Ingles Best Premium Ice Cream (Similarity score: 17.63)
- Good & Delish Cookie Dough Ice Cream (Similarity score: 17.75)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 17.75)
- Peanut Butter And Chocolate With Reese's Peanut Butter Cup Pieces And Reese's Pieces Mini Candies Frozen Dairy Dessert, Peanut Butter And Chocolate (Similarity score: 18.10)
- Magnum Magnum Double Salted Caramel (Similarity score: 18.17)
- Philadelphia Philadelphia Cream Cheese Mini Tubs Plain (Similarity score: 18.25)
- Chocolate Marshmallow Ice Cream With A Creamy Marshmallow Swirl, Chocolate Marshmallow (Similarity score: 19.24)
- Vanilla Ice Cream (Similarity score: 19.51)
- Michael's Best Gourmet Ice Cream (Similarity score: 19.51)
- Netto Buche Glacée 3 Chocolats (Similarity score: 19.62)
- Classic Ice Cream Cookies And Cream (Similarity score: 19.81)
Ingredients List
- Filling
- Butter Dough
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)