Magnum Magnum Double Salted Caramel
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 943kj (226 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 943kj (226 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.7g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.7g |
| Saturated Fat | 8.4g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 64.61538461538461% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.6% |
| Saturated Fat Value | 8.4g |
| Score | 15 |
| Sodium | 104.00000000000001mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 104mg |
| Sugars | 21g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Blue Bunny, Well Enterprises Inc Coffee Ice Cream (Similarity score: 9.18)
- Walgreens Co Homestyle Ice Cream (Similarity score: 9.32)
- Netto Buche Glacée 3 Chocolats (Similarity score: 9.80)
- Rite Aid Corporation Ice Cream (Similarity score: 9.89)
- Chocolate Ice Cream, Chocolate (Similarity score: 10.33)
- Classic Ice Cream Cookies And Cream (Similarity score: 10.51)
- Cookies And Cream Ice Cream (Similarity score: 11.26)
- Chocolate Marshmallow Ice Cream With A Creamy Marshmallow Swirl, Chocolate Marshmallow (Similarity score: 13.60)
- Cinnamon Ice Cream (Similarity score: 13.85)
- Auchan Cheesecake Au Citron (Similarity score: 14.03)
- Light Ice Cream (Similarity score: 14.68)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 14.71)
- Chocolaty Covered Peanuts Swirled With Ribbons Of Marshmallow & Caramel In Chocolate Cluster Ice Cream (Similarity score: 14.75)
- Sea Salt Caramel (Similarity score: 14.94)
- Ingles Markets Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 15.39)
Ingredients List
- Reconstituted Skimmed Milk
- Whole Milk Powder
- Butterfat
- Skimmed Milk Powder
- Coconut Oil
- Caramelised Sugar Syrup
- Emulsifier
- Salt
- Stabiliser
- Flavouring
- Corn Starch
- Sugar
- Exhausted Vanilla Pod
- Colour
- Cream
- Skimmed Milk Powder
- Concentrate
- Glucose Fructose Syrup
- Cocoa Butter
- Cocoa Paste
- Glucose Syrup
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)