Classic ice cream cookies and cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 943kj (226 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 943.0kj (226 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.921568627451g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.92g |
| Saturated Fat | 7.843137254902g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 61.53846153846033% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 61.5% |
| Saturated Fat Value | 7.8g |
| Score | 14 |
| Sodium | 98.03921568627601mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 98.0mg |
| Sugars | 18.627450980392g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 18.63g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cookies And Cream Ice Cream (Similarity score: 7.46)
- Blue Bunny, Well Enterprises Inc Coffee Ice Cream (Similarity score: 8.78)
- Magnum Magnum Double Salted Caramel (Similarity score: 10.51)
- Cinnamon Ice Cream (Similarity score: 11.27)
- Ice Cream Cups (Similarity score: 12.58)
- Walgreens Co Homestyle Ice Cream (Similarity score: 12.60)
- Cookies 'n Cream Vanilla Ice Cream With Chunks Of Sandwich Cookies, Cookies 'n Cream (Similarity score: 12.81)
- Ice Cream Cups (Similarity score: 12.82)
- Friendly's Frozen Dairy Dessert (Similarity score: 12.91)
- Rite Aid Corporation Ice Cream (Similarity score: 13.21)
- Hood Hood, Ice Cream, Coffee Cookies 'n Cream (Similarity score: 13.23)
- Mint Chocolate Chip (Similarity score: 13.29)
- Super Premium Vanilla Ice Cream With A Caramel Ripple Dipped In A Chocolate Praline Coating Bars, Caramel Praline (Similarity score: 13.34)
- Chocolate Ice Cream, Chocolate (Similarity score: 13.38)
- Carrefour Dessert Tartufo Nero (Similarity score: 14.00)