Morrisons Vanilla custard
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 791kj (190 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 791kj (190 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.6g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.6g |
| Saturated Fat | 8.3g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 51.23456790123457% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 51.2% |
| Saturated Fat Value | 8.3g |
| Score | 12 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 10.5g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 10.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Alsa, Unilever Panna Cotta (Similarity score: 10.60)
- Bayview Farms Ice Cream (Similarity score: 14.65)
- Valflora,migros,elsa Demi Crème Acidulée (Similarity score: 15.20)
- Fior Di Natura,eurospin Panna Vegetale Soia (Similarity score: 15.24)
- Ice Cream (Similarity score: 15.40)
- Bayview Farms Ice Cream (Similarity score: 15.40)
- Ice Cream (Similarity score: 15.40)
- Marie Morin Crème Au Café (Similarity score: 16.53)
- Mousse Au Chocolat (Similarity score: 16.84)
- Leader Price Mousse Au Chocolat (Similarity score: 16.84)
- Valio Crème Fraîche Lätt, Kokbar (Similarity score: 17.27)
- Morrisons Clotted Cream Rice Pudding (Similarity score: 17.94)
- Ice Cream (Similarity score: 18.25)
- Ice Cream (Similarity score: 18.25)
- Super Store Industries Ice Cream (Similarity score: 18.25)