Mousse au chocolat
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1008kj (241 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1008kj (241 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5.3g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.3g |
| Saturated Fat | 8.7g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 79.0909090909091% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 79.1% |
| Saturated Fat Value | 8.7g |
| Score | 15 |
| Sodium | 60mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 60mg |
| Sugars | 21g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mousse Au Chocolat (Similarity score: 5.92)
- Cora Tiramisu (Similarity score: 6.96)
- Albertson's Albertson's, Ice Cream, Mint Chip (Similarity score: 9.54)
- Sammontana Aria Di Toscana (Similarity score: 10.45)
- Netto Tiramisu Au Mascarpone (Similarity score: 11.17)
- Bonta Divina Mousse Al Cioccolato (Similarity score: 12.25)
- Casino Saveurs D'ailleurs, Casino Tiramisu Format Familial (Similarity score: 12.71)
- Grand Jury Tiramisu (Similarity score: 13.09)
- Naturli Cookie Dough (Similarity score: 13.49)
- Auchan Mousse Au Chocolat Sur Ganache (Similarity score: 14.10)
- Casino Tiramisu (Similarity score: 14.16)
- Peppermint Bark Ice Cream, Peppermint Bark (Similarity score: 16.04)
- Bofrost Helado Menta Chocolate (Similarity score: 16.16)
- Adelie Adélie Mini Cônes Vanille Chocolat & Vanille Fraise Les 8 Cônes De 70 (Similarity score: 16.68)
- Thiriet Cornets Exalto Saveur Citron Meringué Coeur De Sauce Citron (Similarity score: 16.72)