Auchan Mousse au Chocolat sur Ganache
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1013kj (243 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1013kj (243 calories/kcal) |
| Fiber | 2.1 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 5.3g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.3g |
| Saturated Fat | 8.7g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 79.0909090909091% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 79.1% |
| Saturated Fat Value | 8.7g |
| Score | 13 |
| Sodium | 68mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 68mg |
| Sugars | 21g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bonta Divina Mousse Al Cioccolato (Similarity score: 5.66)
- Pâturages Tartufo Et Son Coeur Au Sabayon (Similarity score: 9.07)
- Sammontana Barattolino Croccantino (Similarity score: 10.60)
- U Saveurs, U Dessert Pâtissier Saveur Cappuccino (Similarity score: 11.87)
- Saveur U, U Saveurs, U Cappuccino (Similarity score: 11.87)
- Conad Dessert Sfoglia Gelato (Similarity score: 12.33)
- Albertson's Albertson's, Ice Cream, Mint Chip (Similarity score: 12.72)
- Mousse Au Chocolat (Similarity score: 14.10)
- Red Top Cherry Chocolate Chip Ice Cream (Similarity score: 14.36)
- Hy Vee Inc Mint Chocolate Chunk Premium Ice Cream With Chunks Of Chocolate (Similarity score: 14.87)
- Cora Tiramisu (Similarity score: 15.28)
- Caramel Waffle Cone Ice Cream (Similarity score: 15.46)
- First Street Birthday Cake Premium Ice Cream (Similarity score: 16.48)
- Ice Cream (Similarity score: 16.62)
- Mousse Au Chocolat (Similarity score: 17.60)
Ingredients List
- Stabiliser
- Pork Gelatin
- Emulsifier
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)