Mozzarella
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 937kj (224 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 937kj (224 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 19g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 19g |
| Saturated Fat | 11g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 61.111111111111114% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 61.1% |
| Saturated Fat Value | 11g |
| Score | 9 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 1.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ciresa Mozzareud (Similarity score: 8.28)
- Benessere,caseificio Villa Benessere Mozzarella Bio (Similarity score: 13.93)
- Benessere,caseificio Villa (Similarity score: 13.93)
- Conad Mozzarella Alimentum (Similarity score: 14.17)
- L'atelier Du Poissonnier Rillettes Maquereaux (Similarity score: 17.45)
- Bocconcini Di Mozzarella (Similarity score: 18.99)
- Coop Mozzarella (Similarity score: 19.06)
- Free Form Doppelrahm Frischkäse Freefrom Lactosefrei (Similarity score: 19.75)
- Roti De Veau (Similarity score: 20.68)
- Mozzarella (Similarity score: 24.66)
- Tradizioni D’italia Burrata Di Puglia Di Latte Vaccino (Similarity score: 25.18)
- Emporium Italian Mozzarella (Similarity score: 26.54)
- St Rolan Chocolatines (Similarity score: 27.07)
- Future Farm Future Sausage (Similarity score: 27.21)
- Conad Bocconcini Di Mozzarella (Similarity score: 27.48)