free form Doppelrahm-Frischkäse freefrom lactosefrei
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 937kj (224 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 937kj (224 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 6g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6g |
| Saturated Fat | 12g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 57.14285714285714% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.1% |
| Saturated Fat Value | 12g |
| Score | 11 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- L'atelier Du Poissonnier Rillettes Maquereaux (Similarity score: 9.59)
- St Rolan Chocolatines (Similarity score: 19.04)
- Mozzarella (Similarity score: 19.75)
- Ciresa Mozzareud (Similarity score: 20.48)
- Portobello Mushroom Ravioli (Similarity score: 23.84)
- Roti De Veau (Similarity score: 24.55)
- Benessere,caseificio Villa Benessere Mozzarella Bio (Similarity score: 25.23)
- Benessere,caseificio Villa (Similarity score: 25.23)
- La Ferme Du Mesnil Poule À La Crème Et Son Riz Aux Petits Légumes (Similarity score: 25.55)
- Bocconcini Di Mozzarella (Similarity score: 26.08)
- Crêpe Nature (Similarity score: 26.64)
- Coop Mozzarella (Similarity score: 27.25)
- Crêpes Natures Intermarché (Similarity score: 27.61)
- Chef Select Cheese & Onion Quiche (Similarity score: 27.93)
- Parmareggio Robiolino (Similarity score: 29.28)
Ingredients List
- Whole Cream
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)