Mozzarella
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 954kj (229 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 954.0kj (229 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 18g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 18.0g |
| Saturated Fat | 11g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 64.70588235294117% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.7% |
| Saturated Fat Value | 11.0g |
| Score | 9 |
| Sodium | 200.0mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200.0mg |
| Sugars | 0.7g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Coop Mozzarella (Similarity score: 7.87)
- K Classic Mini Mozzarella (Similarity score: 8.45)
- K Classic Mozarella Nach Italienischer Art Classic (Similarity score: 8.45)
- Aha!,migros Mozzarella (Similarity score: 13.22)
- Scamorza (Similarity score: 14.13)
- La Ferme Du Mesnil Poule À La Crème Et Son Riz Aux Petits Légumes (Similarity score: 17.52)
- Despar,spar Mozzarella Senza Lattosio (Similarity score: 17.89)
- Conad Mozzarella Alimentum (Similarity score: 21.07)
- Belle France Mozzarella (Similarity score: 21.41)
- Il Carro Amore Di Capra (Similarity score: 22.00)
- Bocconcini Di Mozzarella (Similarity score: 23.02)
- Tradizioni D’italia Burrata Di Puglia Di Latte Vaccino (Similarity score: 23.62)
- Mozzarella (Similarity score: 24.66)
- Montana Hamburger Naturali Surgelati (Similarity score: 24.76)
- Coop Mozzarella Sticks (Similarity score: 24.76)