My/mo chocolate mochi cashew cream frozen dessert
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 941kj (225 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 941kj (225 calories/kcal) |
| Fiber | 1.1628 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.16 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 2.3256g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.33g |
| Saturated Fat | 0.7752g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 15.384615384615385% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 15.4% |
| Saturated Fat Value | 0.8g |
| Score | 6 |
| Sodium | 77.5194mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 77.5mg |
| Sugars | 30.6202g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 30.62g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream (Similarity score: 30.17)
- Händlmaier Händlmaier Süßer Bio Senf (Similarity score: 30.48)
- K Classic Bayerischer Süßer Senf (Similarity score: 30.48)
- Kania Süßer Senf (Similarity score: 32.60)
- Пломбір Молоко (Similarity score: 33.53)
- Z O Z Group Inc Universal Bakery, Chocolate Shtrogalach (Similarity score: 35.06)
- Vanilla Bean Avocado Non Dairy Frozen Dessert (Similarity score: 35.29)
- Cherry Barbecue Sauce (Similarity score: 36.45)
- Non Dairy Salted Caramel With Caramel Swirls Avo Frozen Dessert (Similarity score: 36.67)
- Crema Di Marroni (Similarity score: 37.31)
- Simply Lemon Avocado Frozen Dessert, Simply Lemon (Similarity score: 37.60)
- Strawberry Shortcake Flavored Center In Vanilla Reduced Fat Ice Cream Rolled In Cake Pieces, Strawberry Shortcake (Similarity score: 37.86)
- Java Chip Creamy Coffee With Chocolate Flakes Avocado Frozen Dessert, Java Chip (Similarity score: 38.44)
- Deep Dark Chocolate Avocado Frozen Dessert (Similarity score: 38.58)
- Carrefour Tiramisu Au Café (Similarity score: 38.90)
Ingredients List
- Sugar
- E330
- Water
- Sweet Rice Flour
- Corn Syrup
- Corn Starch
- Purple Carrot Juice
- E150a
- Chocolate
- Beetroot Juice Concentrate
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)