MY PIE La quiche lorraine
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1176kj (282 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1176kj (282 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 12.2g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12.2g |
| Saturated Fat | 12g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 60% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 12g |
| Score | 15 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 2.1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- La Quiche Lorraine (Similarity score: 0.00)
- Artigiana Burrata (Similarity score: 13.13)
- Burrata (Similarity score: 13.13)
- Burrata (Similarity score: 13.13)
- Burrata (Similarity score: 13.45)
- Corvino Burrata Di Bufa (Similarity score: 15.01)
- Sainsbury's,taste The Difference Taste The Difference Mozzarella Di Bufala Campana D O P (Similarity score: 15.82)
- Conad Mozzarella Di Bufala Campana Dop (Similarity score: 18.51)
- Stracchino (Similarity score: 18.81)
- Consilia Mozzarella Per Pizza (Similarity score: 20.51)
- Tesco Soft Cheese (Similarity score: 20.58)
- Ravioles (Similarity score: 21.27)
- Asda Creamy Original Soft Cheese (Similarity score: 21.57)
- Valtenera,in's,brimi,centro Latte Bressanone Filoncino Di Mozzarella (Similarity score: 22.30)
- Casa Azzurra,cipf Codipal Mozzarella Di Latte Di Bufala (Similarity score: 22.79)