Asda Creamy original soft cheese
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1175kj (281 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1175.0kj (281 calories/kcal) |
| Fiber | 1.6 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 4.7g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.7g |
| Saturated Fat | 19g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 70.37037037037037% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 70.4% |
| Saturated Fat Value | 19.0g |
| Score | 12 |
| Sodium | 200.0mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200.0mg |
| Sugars | 3.1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tesco Soft Cheese (Similarity score: 1.51)
- Corvino Burrata Di Bufa (Similarity score: 14.32)
- Stracchino (Similarity score: 15.91)
- Casa Azzurra,cipf Codipal Mozzarella Di Latte Di Bufala (Similarity score: 19.63)
- My Pie La Quiche Lorraine (Similarity score: 21.57)
- La Quiche Lorraine (Similarity score: 21.57)
- Mozzarella De Bufflone (Similarity score: 23.79)
- Sainsbury's,taste The Difference Taste The Difference Mozzarella Di Bufala Campana D O P (Similarity score: 24.13)
- La Perla Del Mediterraneo Mozzarella Bufala (Similarity score: 25.14)
- President President Soft Ripened Cheese Le Terroir (Similarity score: 25.93)
- Valtenera,in's,brimi,centro Latte Bressanone Filoncino Di Mozzarella (Similarity score: 26.91)
- Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 27.34)
- Mozzarella Di Bufala (Similarity score: 27.34)
- Mozzarella Di Bufala Campana Dop (Similarity score: 27.34)
- Mozzarelladi Bufala (Similarity score: 27.34)
Ingredients List
- Full Fat Soft Cheese
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)