Nana Creme Nana creme, non- dairy frozen dessert, chocolate covered banan
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 996kj (239 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 996kj (239 calories/kcal) |
| Fiber | 1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 0.95g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.95g |
| Saturated Fat | 3.33g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 26.89822294022617% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 26.9% |
| Saturated Fat Value | 3.3g |
| Score | 10 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 30.48g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 30.48g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Confiture De Châtaignes D'ardèche (Similarity score: 18.34)
- Tuiles Amandes (Similarity score: 19.20)
- 2 Éclairs Café (Similarity score: 22.52)
- Crema Di Marroni (Similarity score: 23.21)
- Crema Di Marroni (Similarity score: 23.21)
- More Nutrition Chunky Flavour Mango Maracuja (Similarity score: 25.84)
- More Nutrition Chunky Flavour Mango Maracuja (Similarity score: 25.84)
- International Delight, Dean Foods Company Hershey Chocolate Caramel Coffee Creamer (Similarity score: 28.92)
- Rubic's Bakery Zaban (Similarity score: 29.95)
- Barissimo Coffee French Vanilla Coffee Creamer (Similarity score: 30.21)
- First Street Vanilla Caramel Coffee Creamer (Similarity score: 30.21)
- L Angelys Crème Glacée Vanille Noix De Pécan Coulis Caramel Angelys (Similarity score: 30.40)
- La Conserverie Locale Pâte À Tartiner Aux Lentilles (Similarity score: 30.84)
- International Delight, Dean Foods Company Coffee Creamer (Similarity score: 31.53)
- International Delight, Dean Foods Company Coffee Creamer (Similarity score: 31.53)
Ingredients List
- Water
- Cane Sugar
- Banana
- Chocolate Pieces
- Safflower Oil
- Cocoa Butter
- Lemon Juice
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)