2 éclairs café
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1004kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1004kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 4.2g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.2g |
| Saturated Fat | 3.1g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 28.18181818181818% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 28.2% |
| Saturated Fat Value | 3.1g |
| Score | 6 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 18g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 18g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tuiles Amandes (Similarity score: 10.07)
- More Nutrition Chunky Flavour Mango Maracuja (Similarity score: 12.42)
- More Nutrition Chunky Flavour Mango Maracuja (Similarity score: 12.42)
- Caporal Caporal, Granola (Similarity score: 19.77)
- L Angelys Crème Glacée Vanille Noix De Pécan Coulis Caramel Angelys (Similarity score: 20.58)
- Éclair Au Chocolat (Similarity score: 21.15)
- Soldanza Yuquitas (Similarity score: 22.17)
- Nana Creme Nana Creme, Non Dairy Frozen Dessert, Chocolate Covered Banan (Similarity score: 22.52)
- Cordon Bleu De Dinde X2 (Similarity score: 25.15)
- Gaia Pain Essene Ble Germe (Similarity score: 25.44)
- Carte D'or 900ml Glace Carte D'or Sensation Douceur Vanille Noix Pecan (Similarity score: 26.91)
- Fontaine Santé Hummus Bio (Similarity score: 27.31)
- Cordon Bleu De Dinde (Similarity score: 27.48)
- Cordon Bleu De Dinde (Similarity score: 28.41)
- Sandwich Poulet Bacon Et Moutarde (Similarity score: 28.73)