Nana Creme Nana creme, non-dairy frozen dessert
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 904kj (217 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 904kj (217 calories/kcal) |
| Fiber | 1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0.49g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 5.555555555555555% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 5.6% |
| Saturated Fat Value | 0.5g |
| Score | 7 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 30.39g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 30.39g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Houmandou Hon Mirin (Similarity score: 10.33)
- Crema De Castañas (Similarity score: 15.20)
- Trader Joe's Banana Bread Mix (Similarity score: 15.73)
- Lien Ying Hoi Sin Paste (Similarity score: 19.53)
- Stonewall Kitchen, Stonewall Lane Stonewall Kitchen, Jelly, Classic Mint (Similarity score: 21.83)
- Rigoni Di Asiago Fior Di Frutta Châtaignes À La Vanille (Similarity score: 22.32)
- Rigoni Di Asiago Fiordifrutta Castagne Alla Vaniglia (Similarity score: 22.32)
- Trident Vibes Peppermint Sugar Free Gum Bottle (Similarity score: 22.72)
- Karls Compote Fraise Frangipane (Similarity score: 24.07)
- Kikkoman Assaisonnement Saké Sucré Mirin Kikkoman 375ml 12 5% (Similarity score: 24.44)
- Domaine De Rapatel Crème De Marron (Similarity score: 26.20)
- La Abuela Carmen Ail Noir 2 Tete Boite (Similarity score: 26.60)
- Crema De Castañas (Similarity score: 27.10)
- C & F Rheaume Sirop D'erable (Similarity score: 27.87)
- Érabilière Filion S E N C Sirop D’érable Pur (Similarity score: 27.87)
Ingredients List
- Water
- Strawberry
- Cane Sugar
- Banana
- Safflower Oil
- Lemon Juice
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)