Nassau Candy Sweet Gummy
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1197kj (287 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1197kj (287 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.86g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.86g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 13 |
| Sodium | 71mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 71mg |
| Sugars | 57.14g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 57.14g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Nature's World Llc Hawaii's, Diamond Head Delights Mango Slices (Similarity score: 16.89)
- C S Steen Syrup Mill Inc Steen's, 100% Pure Cane Syrup (Similarity score: 20.69)
- Dattelsirup (Similarity score: 23.40)
- Alesto Pan De Higo Con Almendra (Similarity score: 23.86)
- Fudge Hearts (Similarity score: 24.09)
- The Fresh Market Gummi Turtles (Similarity score: 25.52)
- Kaufland Bio Dattelsirup (Similarity score: 25.72)
- Greenwise Organic Chocolate Flavored Syrup (Similarity score: 25.97)
- Mint Chocolate Flavored Syrup (Similarity score: 26.02)
- Organic Chocolate Syrup (Similarity score: 26.02)
- Chocolate Syrup (Similarity score: 26.02)
- Edendi Pain De Figues Aux Amandes (Similarity score: 26.41)
- Pan De Higo (Similarity score: 26.41)
- Spaans Cookie Company Spaans, Meringue Cookies, Vanilla Bouquet (Similarity score: 28.46)
- Spaans Cookie Company Inc Spaans, Meringue Cookies, Lemon (Similarity score: 28.46)
Ingredients List
- Corn Syrup
- Natural And Artificial Flavouring
- Vegetable Oil
- E903
- E901
- Sodium Citrate
- Colour
- Sugar
- Water
- E428
- Modified Corn Starch
- E330
- Invert Sugar Syrup
- E440a
- Corn Starch
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)