Nature's World Llc Hawaii's, Diamond Head Delights Mango Slices
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1197kj (287 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1197kj (287 calories/kcal) |
| Fiber | 3.6 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 3.57g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.57g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 10 |
| Sodium | 71mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 71mg |
| Sugars | 46.43g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 46.43g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Nassau Candy Sweet Gummy (Similarity score: 16.89)
- Alesto Pan De Higo Con Almendra (Similarity score: 21.28)
- Edendi Pain De Figues Aux Amandes (Similarity score: 24.10)
- Pan De Higo (Similarity score: 24.10)
- Dorayaki Hiyoshi Yuzu (Similarity score: 25.55)
- Deluxe Fig And Almond Cake (Similarity score: 27.82)
- Fudge Hearts (Similarity score: 29.36)
- The Fresh Market Gummi Turtles (Similarity score: 30.10)
- Greenwise Organic Chocolate Flavored Syrup (Similarity score: 30.49)
- Mint Chocolate Flavored Syrup (Similarity score: 30.53)
- Organic Chocolate Syrup (Similarity score: 30.53)
- Chocolate Syrup (Similarity score: 30.53)
- Jose Martinez Mfg Miravalle, Sour Worms (Similarity score: 31.02)
- Fazer Pax Original Recipe (Similarity score: 32.32)
- Fruity Gummi Bears, Fruity (Similarity score: 34.12)
Ingredients List
- Mango Slices
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)