Pan de higo.
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1205kj (289 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1205kj (289 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5g |
| Saturated Fat | 0.5g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 10.638297872340425% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 10.6% |
| Saturated Fat Value | 0.5g |
| Score | 13 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 48g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 48g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Edendi Pain De Figues Aux Amandes (Similarity score: 0.00)
- Alesto Pan De Higo Con Almendra (Similarity score: 11.31)
- Deluxe Fig And Almond Cake (Similarity score: 21.24)
- Dorayaki Hiyoshi Yuzu (Similarity score: 21.71)
- Nature's World Llc Hawaii's, Diamond Head Delights Mango Slices (Similarity score: 24.10)
- Nassau Candy Sweet Gummy (Similarity score: 26.41)
- Purasana Super Food Maca Raw Powder (Similarity score: 35.23)
- Dattel Sirup (Similarity score: 35.66)
- Snacks (Similarity score: 36.45)
- Biscuiterie Brieuc Meringues (Similarity score: 37.01)
- Nutricia Leche Condensada Sin Lactosa (Similarity score: 38.13)
- Navitas Naturals Golden Berries Andean Superfruit (Similarity score: 39.13)
- Wilderness Poets Wilderness Poets, Incan Berries, (physalis Peruviana) (Similarity score: 39.13)
- Dattelsirup (Similarity score: 39.58)
- Lemon Tea Monin Lemon Tea Thé Citron Syrup (Similarity score: 39.81)