National Canners Limited Matouk's, Guava Jam
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1146kj (274 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1146kj (274 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 16.666666666666668 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 16.7 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 13 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 68.42g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 68.42g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- National Canners Limited Matouk's, Guava Jam, Guava (Similarity score: 3.38)
- Cottage Delight Cottage Delight Orange Marmalade With Whisky Thick Cut 340 G (pack Of ) (Similarity score: 7.05)
- Mackays Spiced Ginger Preserve (Similarity score: 12.01)
- Mackdays Dundee Orange Marmelade (Similarity score: 12.10)
- Fortnum & Mason Pale Lime Marmalade Medium Cut (Similarity score: 12.89)
- Mackays Marmelade Orange Lemon Ginger (Similarity score: 16.43)
- Wilkin & Sons Apricot Preserve (Similarity score: 16.70)
- Relax Sirup (Similarity score: 18.81)
- The Famous Groose Orange Marmelade (Similarity score: 20.85)
- Mackays Orange Marmalade With Whisky (Similarity score: 21.93)
- Tiptree, Wilkin & Sons Ltd Orange Whisky Marmalade (Similarity score: 22.26)
- Covent Garden Bramble Foods Orange & Whisky Thick Cut Marmalade 340g (Similarity score: 23.61)
- Mackays Ginger Preserve (Similarity score: 23.72)
- Mackays Seville Orange Marmelade (Similarity score: 23.76)
- Mackays Vintage Marmalade (Similarity score: 23.77)
Ingredients List
- Guava
- Cane Sugar
- Glucose Syrup
- High Fructose Corn Syrup
- Citric Acid Pectin
- Soya Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)