Naturéo Ma confiture bio d'Abricots Extra
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 925kj (222 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 925kj (222 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 50 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 50 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 0.6g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.6g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | 11 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 52g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 52g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Favols Confiture Extra Citron De Sicile (Similarity score: 6.36)
- Saveurs Attitudes Citron De Menton (Similarity score: 8.23)
- Thorem,favols Confiture Figue Violette De Provence (Similarity score: 9.53)
- Ginger Jam (Similarity score: 11.57)
- Maribel Confiture Fraise Mangue (Similarity score: 12.43)
- Le Coq Noir Confirure De Goyave Goji (Similarity score: 12.73)
- Naturéo Confiture Abricots Naturéo (Similarity score: 14.37)
- Favols,le Fruit Français L’abricot (Similarity score: 15.45)
- Naturéo Confiture De Figue Bio (Similarity score: 16.55)
- Douceur De Pays Confiture Extea De Quetsches De Lorraine (Similarity score: 17.97)
- Saveurs & Fruits Framboise (Similarity score: 19.40)
- Auchan Confiture Extra Rhubarbe (Similarity score: 19.57)
- Carmel Du Havre Kerith Confiture De Rhubarbe (Similarity score: 20.76)
- Confiture De Rhubarbe (Similarity score: 21.92)
- Favols,sublim'bio Sublim'bio Confiture Framboise (Similarity score: 23.33)