Saveurs Attitudes Citron de menton
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 929kj (223 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 929kj (223 calories/kcal) |
| Fiber | 2.5 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 50 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 50 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 0.6g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.6g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | 9 |
| Sodium | 2.1999999999999997mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 2.2mg |
| Sugars | 51.5g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 51.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Naturéo Ma Confiture Bio D'abricots Extra (Similarity score: 8.23)
- Ginger Jam (Similarity score: 8.77)
- Thorem,favols Confiture Figue Violette De Provence (Similarity score: 8.92)
- Le Coq Noir Confirure De Goyave Goji (Similarity score: 9.87)
- Maribel Confiture Fraise Mangue (Similarity score: 11.35)
- Saveurs & Fruits Framboise (Similarity score: 11.86)
- Favols Confiture Extra Citron De Sicile (Similarity score: 12.39)
- Naturéo Confiture De Figue Bio (Similarity score: 14.71)
- Favols,le Fruit Français L’abricot (Similarity score: 15.71)
- Naturéo Confiture Abricots Naturéo (Similarity score: 15.78)
- Carmel Du Havre Kerith Confiture De Rhubarbe (Similarity score: 17.44)
- Confiture De Rhubarbe (Similarity score: 17.84)
- Saveurs Attitudes Framboise Confiture Extra (Similarity score: 18.46)
- Carmel Du Havre Kerith Confiture De Rhubarbe (Similarity score: 18.46)
- Favols,sublim'bio Sublim'bio Confiture Framboise (Similarity score: 18.54)