Saveurs & Fruits Framboise
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 937kj (224 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 937.0kj (224 calories/kcal) |
| Fiber | 3.6 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 50 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 50.0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 0.8g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.8g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 50.0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50.0% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | 8 |
| Sodium | 4.0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4.0mg |
| Sugars | 50.9g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 50.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ginger Jam (Similarity score: 11.57)
- Saveurs Attitudes Citron De Menton (Similarity score: 11.86)
- Biolo'klock Confiture Extra De Rhubarbes (Similarity score: 12.75)
- Saveurs Attitudes Framboise Confiture Extra (Similarity score: 14.14)
- Carmel Du Havre Kerith Confiture De Rhubarbe (Similarity score: 14.22)
- Confiture De Rhubarbe (Similarity score: 14.52)
- Le Coq Noir Confirure De Goyave Goji (Similarity score: 14.94)
- Carmel Du Havre Kerith Confiture De Rhubarbe (Similarity score: 15.02)
- Favols,sublim'bio Sublim'bio Confiture Framboise (Similarity score: 15.23)
- Thorem,favols Confiture Figue Violette De Provence (Similarity score: 15.77)
- Brake Confiture De Cerise Noire (Similarity score: 15.88)
- Mühlhäuser Sour Cherry Jam (Similarity score: 16.69)
- U Saveurs,u Confitures De Quetsches U Saveurs (Similarity score: 17.34)
- Maribel Confiture Fraise Mangue (Similarity score: 18.43)
- Grandessa,w L Ahrens Konfitüre Extra 50% Frucht, Erdbeere (Similarity score: 18.74)