Natur Gut Bio Lachsfilet portioniert
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 841kj (202 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 841kj (202 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 19g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 19g |
| Saturated Fat | 1.8g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 12.85714285714286% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 12.9% |
| Saturated Fat Value | 1.8g |
| Score | -2 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Auchan Pavés De Saumon Surgelés 2 X 125 G (Similarity score: 0.71)
- Cora 4 Pavés De Saumon Sans Arête (Similarity score: 0.84)
- Toupargel Tranches De Filets De Saumon Atlantique (Similarity score: 5.61)
- Saumon Sans Peau (Similarity score: 5.66)
- Edeka Lachsfilet Bio (Similarity score: 5.66)
- Pavés De Saumon Atlantique Surgelés (Similarity score: 5.66)
- Paves De Saumon (Similarity score: 5.66)
- Pavés De Saumon Atlantique Bio Naturamie (Similarity score: 5.66)
- Auchan Bio 2 Pavés De Saumon Atlantique (Similarity score: 5.66)
- Lomo De Salmon Noruego (Similarity score: 6.01)
- Friusa Lomo De Salmon (Similarity score: 6.01)
- Coop Filetto Di Salmone Scozzese Allevato Fresco (Similarity score: 6.70)
- Laschinger,lidl Lachsfilet Mit Haut (Similarity score: 6.78)
- Picard Tataki De Saumon Atlantique (Similarity score: 6.84)
- Picard 2 Pavés De Saumon Atlantique (Similarity score: 8.80)