Saumon sans peau
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 845kj (202 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 845kj (202 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 19g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 19g |
| Saturated Fat | 1.8g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 12.85714285714286% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 12.9% |
| Saturated Fat Value | 1.8g |
| Score | -2 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Edeka Lachsfilet Bio (Similarity score: 0.00)
- Pavés De Saumon Atlantique Surgelés (Similarity score: 0.14)
- Pavés De Saumon Atlantique Bio Naturamie (Similarity score: 0.14)
- Auchan Bio 2 Pavés De Saumon Atlantique (Similarity score: 0.14)
- Paves De Saumon (Similarity score: 0.14)
- Lomo De Salmon Noruego (Similarity score: 2.03)
- Friusa Lomo De Salmon (Similarity score: 2.03)
- Laschinger,lidl Lachsfilet Mit Haut (Similarity score: 3.74)
- Natur Gut Bio Lachsfilet Portioniert (Similarity score: 5.66)
- Auchan Pavés De Saumon Surgelés 2 X 125 G (Similarity score: 5.70)
- Cora 4 Pavés De Saumon Sans Arête (Similarity score: 5.72)
- Pavé De Saumon (Similarity score: 5.96)
- Picard 2 Pavés De Saumon Atlantique (Similarity score: 6.74)
- Filetto Di Salmone Con Pelle (Similarity score: 6.79)
- Panapesca Filetti Di Salmone (Similarity score: 7.41)