Lomo de salmon noruego
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 845kj (202 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 845kj (202 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 19g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 19g |
| Saturated Fat | 2g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 14.285714285714285% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 14.3% |
| Saturated Fat Value | 2g |
| Score | -2 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 0.1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Friusa Lomo De Salmon (Similarity score: 0.00)
- Pavés De Saumon Atlantique Bio Naturamie (Similarity score: 2.02)
- Paves De Saumon (Similarity score: 2.02)
- Pavés De Saumon Atlantique Surgelés (Similarity score: 2.02)
- Auchan Bio 2 Pavés De Saumon Atlantique (Similarity score: 2.02)
- Edeka Lachsfilet Bio (Similarity score: 2.03)
- Saumon Sans Peau (Similarity score: 2.03)
- Laschinger,lidl Lachsfilet Mit Haut (Similarity score: 3.26)
- Picard 2 Pavés De Saumon Atlantique (Similarity score: 4.96)
- Panapesca Filetti Di Salmone (Similarity score: 5.50)
- Pavé De Saumon (Similarity score: 5.66)
- Cora 4 Pavés De Saumon Sans Arête (Similarity score: 5.94)
- Natur Gut Bio Lachsfilet Portioniert (Similarity score: 6.01)
- Auchan Pavés De Saumon Surgelés 2 X 125 G (Similarity score: 6.03)
- Migros Filets De Saumon Atlantique (Similarity score: 6.47)