Natural Ovens Bakery Organic whole grain & flax bread
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1021kj (245 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1021kj (245 calories/kcal) |
| Fiber | 6.7 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 6.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 11.11g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11.11g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -4 |
| Sodium | 311mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 311mg |
| Sugars | 4.44g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 4.44g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Rise Organic Bakery Rise Organic Bakery, Glorious Grains (Similarity score: 7.23)
- Kneadin' Bread White Bread (Similarity score: 11.09)
- Kneadin' Bread Honey Whole Wheat Bread (Similarity score: 15.87)
- Companion Multi Grain Rolls (Similarity score: 16.94)
- Franz Twenty Four Grains & Seeds Bread (Similarity score: 17.15)
- Organic Mega Grain Bread (Similarity score: 17.38)
- Wonder, Flowers Foods Inc Classic White Enriched Bread (Similarity score: 17.39)
- Wonder, Reach Wonder Bread (Similarity score: 17.39)
- Wonder, Aunt Millie's Bakeries Calcium Fortified Enriched Bread (Similarity score: 17.39)
- Apple Cinnamon Bagels (Similarity score: 18.39)
- Franz Organic Twenty Four Grains & Seeds Bread (Similarity score: 18.78)
- Apple Cinnamon Bagels (Similarity score: 19.05)
- Whole Wheat Sandwich Buns, Whole Wheat (Similarity score: 19.51)
- Kneadin' Bread Cinnamon Raisin Bread (Similarity score: 19.64)
- Roundy's Roundy's, Sliced Bagels (Similarity score: 21.46)
Ingredients List
- Water
- Sea Salt
- Vitamin And Mineral Premix
- Sunflower Oil
- E300
- Soya Lecithin
- Enzyme
- Whole Wheat Flour
- Semolina
- Wheat Gluten
- Flax Seed
- Cane Sugar Syrup
- Contains 2% And Less Of The Following
- Yeast
- Cultured Unbleached Wheat Flour
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)