Whole wheat sandwich buns, whole wheat
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1017kj (244 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1017kj (244 calories/kcal) |
| Fiber | 5.4 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 5.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 12.16g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12.16g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -3 |
| Sodium | 324mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 324mg |
| Sugars | 5.41g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 5.41g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Organic Whole Wheat Sandwich Bread (Similarity score: 15.62)
- C B Dumont Co Inc 100% Whole Wheat Bread (Similarity score: 15.62)
- Touch O' Honey Bread With Rolled Oats (Similarity score: 15.62)
- Touch O' Honey Bread (Similarity score: 15.62)
- 365 Everyday Value, Whole Foods Market Inc 365 Everyday Value, Whole Wheat Bread (Similarity score: 15.62)
- Dave's Killer Bread Dave's Killer Bread, Powerseed, Organic Bread (Similarity score: 18.05)
- Genius Pain Brun Sans Gluten (Similarity score: 19.12)
- Natural Ovens Bakery Organic Whole Grain & Flax Bread (Similarity score: 19.51)
- Companion Multi Grain Rolls (Similarity score: 19.52)
- Rise Organic Bakery Rise Organic Bakery, Glorious Grains (Similarity score: 20.52)
- Bon Matin Festin De Grains (Similarity score: 21.02)
- Kneadin' Bread White Bread (Similarity score: 22.15)
- Open Nature Seeded Sandwich Buns, Seeded (Similarity score: 22.16)
- Aunt Millie's, Aunt Millie's Bakeries New York Style Bagels (Similarity score: 22.19)
- Schmidt Baking Company English Muffins (Similarity score: 22.30)
Ingredients List
- Whole Wheat Flour
- Honey
- Sea Salt
- Vinegar
- Cultured Wheat
- Wheat Bran
- E300
- Enzyme
- Water
- Liquid Sugar
- Yeast
- Wheat Gluten
- Contains 2% And Less Of The Following
- Bulgur
- Wheat
- Molasses
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)