Naturaplan Mozzarella En Tranches Bio
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 992kj (238 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 992kj (238 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 17g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 17g |
| Saturated Fat | 12g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 12g |
| Score | 8 |
| Sodium | 120mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 120mg |
| Sugars | 2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- La Fattoria Mozarella Di Bufala Campana (Similarity score: 15.33)
- Burrata (Similarity score: 18.30)
- Rewe Frei Von Mozzarella Laktosefreu (Similarity score: 18.85)
- Ja! Natürlich Mozzarella (Similarity score: 20.08)
- Sans Marque,caseificio La Fattoria Burrata (Similarity score: 24.11)
- Vega E Hijos Queso Fresco (Similarity score: 24.37)
- Italica Burrata Des Pouilles (Similarity score: 24.96)
- Burrata En Feuille (Similarity score: 24.96)
- Burrata (Similarity score: 24.96)
- Caseificiomaldera Burrata En Feuille 250g (Similarity score: 24.96)
- Deca & Otto Deca & Otto, Finest Bufala Mozzarella Cheese (Similarity score: 25.19)
- Passion Growers Finest Bufala Mozzarella Cheese (Similarity score: 25.19)
- Cheese Tortellini (Similarity score: 25.71)
- Caseficio Burrata In Foglia (Similarity score: 25.98)
- Tarte Normande (Similarity score: 27.17)
Ingredients List
- Milk
- Sea Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)