Ja! Natürlich Mozzarella
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 979kj (234 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 979kj (234 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 17g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 17g |
| Saturated Fat | 13g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 72.22222222222221% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 72.2% |
| Saturated Fat Value | 13g |
| Score | 8 |
| Sodium | 120mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 120mg |
| Sugars | 1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Rewe Frei Von Mozzarella Laktosefreu (Similarity score: 4.01)
- Passion Growers Finest Bufala Mozzarella Cheese (Similarity score: 11.90)
- Deca & Otto Deca & Otto, Finest Bufala Mozzarella Cheese (Similarity score: 11.90)
- Naturaplan Mozzarella En Tranches Bio (Similarity score: 20.08)
- Ferrainolo Stracciatella (Similarity score: 21.70)
- Casa Cardenas Grade A Sour Cream (Similarity score: 23.63)
- Crema Mexicana Grade A Sour Cream (Similarity score: 23.63)
- El Mexicano, Marquez Brothers International Inc Sour Cream (Similarity score: 23.63)
- El Mexicano Marquez Brothers, Salvadorena Grade A Sour Cream (Similarity score: 23.63)
- Sour Cream (Similarity score: 23.63)
- El Mexicano, Marquez Brothers International Inc Crema Oaxaquena (Similarity score: 23.63)
- Mozzarella Fresca Fiordilatte (Similarity score: 25.56)
- Abit,tre Valli Mozzarella Nodini Fiordilatte (Similarity score: 25.56)
- Trevalli Mozzarelline Fiidilatte (Similarity score: 29.38)
- El Corte Ingles Sándwich De Helado Sabor A Nata Sin Azúcares Añadidos (Similarity score: 33.62)